Wiele osób staje w obliczu trudnego wyboru pomiędzy studiami podyplomowymi a szkoleniem. W szczególności dotyczy to tej części społeczeństwa, która ma ambicje do dalszego rozwijania się na ścieżce zawodowej. Spora część dużych przedsiębiorstw wymaga od pracowników doszkalania się, jeśli aspirują oni do objęcia wyższego stanowiska. Awans jest zarezerwowany dla tych, którzy inwestują w siebie dzięki kontynuowaniu nauki. Studia podyplomowe to rozwiązanie dla wszystkich absolwentów szkół wyższych posiadających dyplom. Podczas zajęć organizowanych w ramach takich studiów, zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności odbywa się w bardzo szybkim tempie. Nauka trwa zazwyczaj dwa lata i ma miejsce w weekendy. Wszystko po to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób aktywnych zawodowo. Choć tzw. „podyplomówka” nie jest tak angażująca, jak studia w trybie dziennym, to i tak wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepszą opcją nie jest zapisanie się na szkolenie. Pozostaje zatem spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy jest ono dostarczyć wystarczającej wiedzy?
Cele studiów podyplomowych i szkoleń
Aby dobrze zrozumieć istotę obu typów podwyższania kwalifikacji, należy skupić się na tym, jakie cele przyświecają każdemu z nich. Studia podyplomowe mają służyć osobom, które pragną rozwinąć się pod względem zawodowym lub decydują się na zmianę wykonywanego zajęcia. Interesujący może wydać się fakt, że ukończenie studiów tego typu stanowi solidny fundament dla zdobywania nowej specjalizacji. Ich głównym celem jest nauczenie słuchaczy nowych rzeczy, poszerzenie ich horyzontów i rozwinięcie dotychczas posiadanej wiedzy i umiejętności. Jest to rozwiązanie skupiające się na większej liczbie zagadnień. Wszystko po to, aby studenci mieli szansę poznania nieznanych dotąd pojęć oraz tego, gdzie każde z nich znajduje zastosowanie. W przypadku prowadzenia szkoleń zawodowych priorytety prezentują się zgoła inaczej.
Celem szkoleń jest uzupełnienie kwalifikacji, aby móc się nimi posługiwać w miejscu, gdzie obecnie jest się zatrudnionym. Podczas gdy ukończenie studiów podyplomowych jest nagradzane świadectwem, uczestnicy szkoleń otrzymują na ich końcu certyfikat. Ma to służyć podwyższeniu wartości pracownika w oczach jego szefostwa. Pojedyncze szkolenie nie jest w stanie zapewnić sukcesu zawodowego, ale umożliwia pozostawanie na bieżąco w obrębie określonego tematu. Podczas zajęć słuchacze mają okazję poznać i przećwiczyć pewne schematy dotyczące zachowań, zdobyć nowe umiejętności i uzupełnić braki w swojej wiedzy. Szkolenia często organizowane są również po to, aby zapoznać pracowników z nowościami, które pojawiły się na rynku w ich branży.
Podczas szkoleń zdobywa się głównie wiedzę praktyczną, co stanowi niezaprzeczalny atut tego rozwiązania. Podczas zajęć na studiach podyplomowych studenci poznają stronę teoretyczną poszczególnych zagadnień i zostają zmuszeni do tego, aby samemu nauczyć się je wykorzystywać w świecie rzeczywistym. Innym atutem szkoleń jest czas ich trwania i cena – zwykle trwają kilka dni i kosztują znacznie mniej niż popularna „podyplomówka”. Studia podyplomowe mają jednak do zaoferowania większą ilość wiedzy i poruszają znacznie szerszą grupę tematów. Co więcej, liczba uczestników zajęć rzadko przekracza 20, podczas gdy na szkolenia zwykle zgłaszają się setki ludzi. Osoby nieumiejące skupić się w większej grupie powinny więc gruntownie przeanalizować każde z tych rozwiązań, aby podjąć najlepszą decyzję.